Tel: 881-483-053

Mail: [email protected]

Odbiór wałów na terenie Wrocławia GRATIS

Wały Kardana

Wały Kardana – co powinieneś o nich wiedzieć?

Wał Kardana (lub Cardana – od nazwiska Girolama Cardana) to określenie przyjęte dla typu wału napędowego, który przenosi napęd z silnika umieszczonego na przedzie pojazdu na tylną oś lub wszystkie koła. Do połączenia wałów (niekiedy w układzie napędowym wykorzystuje się dwa lub więcej) stosowany jest przegub Cardana. Jak zbudowane są wały Kardana, jak rozpoznać ich usterki i w jaki sposób możemy je naprawić?

Na początku powinieneś wiedzieć, że wał Kardana to określenie mylące. Fachowo w maszynoznawstwie stosuje się określenie „sprzęgło Cardana”, które oznacza element do łączenia wałów napędowych w celu przekazywania napędu. Niekiedy stosuje się te określenia zamiennie i to błąd. Możemy więc przyjąć, że wał Kardana to cała struktura wału napędowego, a przeguby krzyżakowe (czyli sprzęgła) są elementem ich budowy.

Wałek Kardana oparty jest na przegubie Cardana (znanym też właśnie, jako sprzęgło Cardana) i to wykorzystanie krzyżakowego (a nie kulowego) łączenia sprawia, że nie jest on typowym elementem układu napędowego. Warto wspomnieć, że kiedyś w motoryzacji (ze względu na powszechny napęd na tył) częściej montowano wał Kardana. Co to za element i jak opisać jego budowę?

Wał Kardana – budowa

Na wał Kardana składają się standardowe elementy budowy wału, ale również przegub krzyżakowy Kardana. Musisz pamiętać, że wszystkie podzespoły z wału napędowego muszą być sprawne, bo ich usterka będzie powodowała drgania wału. To z kolei może doprowadzić do zniszczenia np. skrzyni biegów czy mostu napędowego. Jeżeli uważasz, że twój wał Kardana nie pracuje poprawnie, to oddaj nam go na diagnostykę i regenerację.

Budowa wału Kardana:

  • Złącze kołnierzowe – to pierwszy i ostatni element budowy wału, który służy do przyjęcia energii z jednostki napędowej.
  • Przegub krzyżakowy – budowa tego podzespołu to część charakterystyczna dla wału Kardana. Inaczej zwany jest sprzęgłem Cardana lub przegubem Cardana. Jego zadanie to łączenie wałów tak, by te sprawnie mogły przekazywać napęd. Jego dokładne działanie i budowę przeanalizujemy w dalszej części tekstu.
  • Złącze rurowe – dzięki niemu korpus wału umocowany jest w przegubie
  • Korpus wału – czyli właściwy element konstrukcji
  • Połączenia przesuwne – zabezpieczenie przed względnym obrotem

Przegub Cardana – budowa

Do najbardziej charakterystycznych elementów budowy całego wału należy sprzęgło Cardana. Schemat tej części przypomina krzyż. Należy do sprzęgieł przymusowych czyli stałych. Wały w przegubie Cardana łączy krzyżak. Same korpusy są natomiast zakończone widełkami. Człony te są na stałe połączone z przegubem.

Budowa przegubu krzyżakowego to również łożyska, na których umocowana jest cała konstrukcja oraz chroniące przed wypadnięciem pierścienie.

Dobra wiadomość – sprzęgło Cardana jest układem prostym w serwisowaniu. Nasz doświadczony zespół poradzi sobie z regeneracją i naprawą całego systemu.

Przegub Cardana – zastosowanie

Jaką rolę ma sprzęgło Cardana? Zastosowanie tego elementu umożliwia zarówno współosiowość wału względem siebie, jak i łączenie elementów, które są znacznie odchylone. Takie rozwiązanie wykorzystuje właśnie wał Kardana. Schemat działania jest prosty – niekiedy nawet kilka wałów połączonych jest przegubami krzyżakowymi.

Dlaczego to rozwiązanie musi być wykorzystywane w pojazdach z napędem na tył? Bo pozwala na swobodne łączenie wałów, bez utraty użyteczności i z możliwością skutecznego przekazywania napędu. Ruch wałów w takim rozwiązaniu jest krzyżowy.

Uwaga! W starszych typach wału Kardana przekazywana prędkość może być pulsacyjna, co doprowadza do niepoprawnej pracy układu napędowego. Jeżeli masz starszy układ i wyczuwasz problemy z jego działaniem – oddaj go nam na diagnostykę i naprawę.

Nasze doświadczenie pozwoli na pełną regenerację wału i m.in. ustawienie współosiowości wału. Nie zwlekaj, bo nawet mała usterka może skończyć się trwałym unieruchomieniem pojazdu!

Wał Kardana – zasada działania

Jak działa wał Kardana? Tu zasada nie odbiega od pozostałych wałów napędowych. Element służy do odebrania napędu z jednostki napędowej i przekazanie jej na most napędowy, w celu wprawienia pojazdu w ruch.

Wał Kardana i jego przegub muszą być sprawne, żeby cały mechanizm mógł się poruszać. To dlatego musisz dbać o ten element. Jeżeli wał zaczyna szwankować, oddaj go nam do regeneracji. Bazując na naszym doświadczeniu, zaawansowanej technologii i możliwościach, tchniemy w niego drugie życie!