Tel: 881-483-053

Mail: [email protected]

Odbiór wałów na terenie Wrocławia GRATIS

Regeneracja wałów napędowych

Regeneracja wałów napędowych – klucz do spokoju użytkownika

Wał napędowy to jeden z najważniejszych elementów budowy pojazdu. Część ta ze względu na wzmożoną pracę ulega zużyciu. Wymiana całego wału jest droga, dlatego często zalecana jest regeneracja wałów napędowych. W jaki sposób zregenerujemy Twój wał?

Zanim dojdziemy do odpowiedzi na pytanie w jaki sposób przeprowadzamy regenerację wałów napędowych, przedstawimy ci tajniki budowy i opowiemy o jego funkcjach. Powinieneś dobrze znać swój samochód. W ten sposób szybko zrozumiesz, że oddanie nam wału na regenerację to najlepsze wyjście!

Co musisz wiedzieć o wale napędowym?

 • Montowany jest w wielu pojazdach. Nie tylko samochodach!
 • Odpowiada za transportowanie napędu z silnika do mostu napędowego.
 • Jego kształt przypomina najczęściej walec, a sam wykonany jest ze stali lub aluminium.
 • Budowa wału to jedna lub kilka części, połączonych łożyskami.
 • Jest elementem tzw. układu przeniesienia napędu.

 Dlaczego do przeniesienia energii napędowej potrzebna jest taka część? Mechanizmy, które potrzebują jej do wprawienia w ruch są od siebie dość mocno oddalone. Silnik jest w stanie wygenerować moc ale potrzebuje podzespołów przenoszących ją, żeby koła mogły się ruszać.

Podobnie działa wał napędowy, który konieczny jest do wprawienia w ruch innych maszyn np. hutniczych czy rolniczych. Jego konstrukcja jest wprawiona w ruch obrotowy, który pozwala na transport mocy. W pojazdach montowany jest najczęściej przy skrzyni biegów i moście napędowym. W pojazdach z napędem na tył przekładnia montowana jest natomiast najczęściej w podwoziu.

Zanim oddasz nam wał – sprawdź go

Podkreślamy, że użytkownicy pojazdów bagatelizują niekiedy rolę wału napędowego i nie dbają o ten element. Traktują go jako „wieczny”. To błąd bo zła diagnoza ewentualnej usterki może skończyć się przykrymi konsekwencjami – z wymianą całego układu przeniesienia napędu włącznie!

Jak uszkodzony może być wał?

Poniższe przykłady to dwie główne usterki wału napędowego. Pamiętaj, że może być ich więcej i niestandardowe działanie elementu powinno sprawić, że oddasz nam go na przegląd!

Uszkodzenie krzyżaka wału napędowego.

Łączy dwa wały. Jego wada objawia się stukaniem w podłodze przy przyspieszaniu lub puszczeniu gazu. Innym objawem złej pracy wału mogą być drgania całego samochodu. Oznaczają często, że przenosi on energię na cały samochód i jest źle wyważony. Oczywiście, podczas regeneracji ta część również jest wymieniana i odpowiednio wyważona.

Uszkodzenia łożyska, gumowych łączników amortyzujących i podpory wału napędowego.

Zła praca tych części powoduje drgania auta, bicie na kierownicy lub brak odpowiedniej mocy. Musisz mieć na uwadze, że doprowadzenie do całkowitego zniszczenia podpory może sprawić, że wał opadnie a to może nieść ze sobą opłakane skutki.

W jaki sposób regenerujemy wał?

Pamiętaj, że oddajesz część specjalistom. Cały proces przebiega w przemyślanych krokach. Oto one:

 1. Demontaż i oględziny – szukamy przyczyn niepoprawnego działania, sprawdzamy też diagnostykę układu.
 2. Piaskowanie i dokładne czyszczenie z zanieczyszczeń powstałych w tracie pracy – uwierz, jest ich sporo.
 3. Zmiana wymiennych elementów (np. łożysk, krzyżaków, podpór itp.) i odpowiednie dopasowanie i spawanie konstrukcji – pamiętaj, że perfekcyjne działanie wału napędowego to świetnie wyważona konstrukcja.
 4. Obróbka geometryczna i dynamiczna – dzięki temu twoja część będzie miała idealny kształt
 5. Sprawdzenie części podczas różnego obciążenia – w końcu każdemu zdarza się trochę poszaleć
 6. Malowanie całości ochronnym materiałem – to zapewnia dodatkową żywotność odnowionej części

Dlaczego to się opłaca? Regeneracja wałów napędowych jest tańsza i pozwala na zachowanie oryginalnej części w maszynie. W ten sposób gwarantujemy ci, że element będzie służył jeszcze bardzo długo i pozwoli na spokojne i komfortowe użytkowanie.

Regenerujemy wały napędowe do większości pojazdów:

 • osobowych
 • ciężarowych
 • dostawczych
 • terenowych
 • autobusów
 • pojazdów szynowych
 • maszyn rolniczych
 • urządzeń hutniczych i kopalnianych
 • maszyn przemysłowych